Lakowanie i lakierowanie - profilaktyka w stomatologii 23.06.2018

Lakowanie i lakierowanie - profilaktyka w stomatologii

szkolenie teoretyczno - praktyczne 

W Polsce 9 na 10 dzieci ma próchnicę!

Budowa zębów bocznych, niestety, sprzyja jej rozwojowi. Głębokie bruzdy, które naturalnie znajdują się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych, ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych oraz wnikanie i namnażanie się w nich bakterii. Szczeliny te są zbyt wąskie dla włosia szczoteczki, więc, mimo codziennego szorowania, miejsca te nie mogą być skutecznie oczyszczone.

Szkliwo, które stanowi naturalną barierę dla próchnicy, jest znacznie cieńsze w bruzdach niż na innych powierzchniach zęba. Dodatkowo nowo wyrżnięte zęby zawierają mniej składników mineralnych, są więc szczególnie narażone na jej rozwój.

Prawidłowa higiena i racjonalna dieta nie są więc wystarczające, aby ochronić ząb. Najlepszą formą zapobiegania próchnicy zębów bocznych jest więc ich lakowanie. Uszczelnienie bruzd izoluje je od wyżej wymienionych niekorzystnych czynników, które mogą wywołać próchnicę, a ponadto fluor zawarty w laku wzmacnia zęby.          Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, zarówno stałe, jak i mleczne, jak również otwory ślepe w stałych górnych dwójkach.

Lakierowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia (fluoryzacja kontaktowa). Ze względu na formę lakieru, który zasycha na zębach i pozostaje na zębach przez pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy długi okres (kilka – kilkanaście godzin). Szkliwo zębów zbudowane jest kryształów hydroksyapatytu. Po zabiegu fluoryzacji dochodzi do ich przemiany w kryształy fluoroapatytów, które są odporniejsze na działanie kwasów w jamie ustnej, a tym samym na próchnicę. Jednak zbyt intensywne stosowanie preparatów fluorowych, może prowadzi do matowienia, kruchości i rozpadu szkliwa. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów zawierających wysokie stężenie fluoru pod kontrolą lekarza dentysty.

Podczas szkolenia uczestnicy przeprowadza zabieg lakowania i lakierowania na usunietych zębach.

Prowadzący:  dr n.med. Anna Koberska lek.stom. spec.zach. z endodoncją

Termin: 23.06.2018

Godzina: 10.00-15.00

Koszt: 400zł

Miejsce: Poznań ul. Święciańska 6

Szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu

Zapewniamy: profesjonalną kadrę, warsztat praktyczny, miłą atmosferę oraz kawę/herbatę/zimne napoje i ciasto 

      Akceptuję postanowienia regulaminu. REGULAMIN« Powrót

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź